Najbolj zaposleni kolesarji leta 2019

Ob koncu leta smo preverili kateri kolesarji so največ dirkali v letošnji sezoni.

Cestna kolesarska sezona se razteza čez vse štiri letne čase. Svetovna serija se je letos v Avstraliji začela 15. januarja in končala 22. oktobra na Kitajskem, med prvo in zadnjo dirko je torej minilo kar 280 dni. A konec oktobra sezone še ni konec: v deželah, ki ne veljajo za tradicionalno kolesarske, se dirka tudi decembra, mnogi pa pozimi resno dirkajo še na velodromu in v ciklokrosu. V naši analizi smo zajeli samo podatke s kategoriziranih dirk UCI v cestnem kolesarstvu.

Med garači najuspešnejši De Gendt

Kar 15.268 kilometrov je v 95 dneh dirkanja prevozil Belgijec Jens Debusschere (Katjuša). Začel je že v Avstraliji, končal pa 13. oktobra na dirki Pariz–Tours, ki je sicer ni končal. Dirkal je na belgijskih klasikah in krajših etapnih dirkah, edina tritedenska je bila Dirka po Franciji. Zmagal ni, a je bil nekajkrat med peterico, tudi v 11. etapi Dirke po Franciji. Kljub pridnemu nabiranju kilometrov mu ni pomagalo, da bi pri 30 letih ostal v World Touru, ampak se seli v francosko prokontinentalno ekipo B&B Hotels-Vital Concept.

95 dni je dirkal tudi Luis Leon Sanchez (Astana), ki je v tem času prevozil 14.898 kilometrov. Tudi on je sezono odprl v Avstraliji, sklenil pa jo je z italijanskimi jesenskimi klasikami, a ne na Dirki po Lombardiji, temveč že na Tre Valli Varesine. V zimskem delu sezone je v Murciji zmagal na dvodnevni dirki druge kategorije, na državnem prvenstvu ga je premagal le Alejandro Valverde. V drugem delu sezone je nastopil na Touru in Vuelti ter na svetovnem prvenstvu, kjer je odstopil. Za Astano bo dirkal tudi v sezoni 2020.

Med največjimi garači je vsako leto tudi Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), ki je v leta 2019 v 94 dneh nabral 14.539 tekmovalnih kilometrov. Dirkal je na vseh treh grand tourih, sezono pa edini med prvimi tremi po številu kilometrov končal brez odstopa. Njegov dosežek je še toliko bolj impresiven glede na njegovo agresivno dirkanje, ki mu je letos prineslo zmago na osmi etapi Toura in majici najboljšega na gorskih ciljih na dirkah Pariz–Nica in po Kataloniji.

Navozili so se tudi Slovenci

Od Slovencev je Jan Tratnik (Bahrain-Merida) v prvi polovici leta dirkal skoraj brez počitka, vrhunec njegove sezone pa je bila zmaga v prologu na Dirki po Romandiji. V 83 dneh je prevozil 12.123 kilometrov. Jan Polanc (UAE Emirates) je štartal 76-krat, a je zbral več tekmovalnih kilometrov (12.407) kot Tratnik. Vrhunec njegove sezone sta bili dve rožnati majici na Giru, a odličen je bil cel prvi del sezone. Matej Mohorič (Bahrain-Merida) je imel smolo s poškodbami, na dirki CRO Race je zaradi neprevidnega delavca predčasno zaključil sezono, a je vseeno na 72 štartih nabral 11.725 kilometrov. Mimogrede: leta 2015 je dirkal 95 dni in nabral kar 15.528 kilometrov.

Primož Roglič si je prvi mesti na lestvicah UCI priboril v 69 dneh in z 10.628 kilometri. Približno toliko je dirkal tudi Julian Alaphilippe, precej več pa neuničljivi Alejandro Valverde (13.979 km v 84 dneh). Ostali pretendenti za zmage na grand tourih so nastopili manjkrat.

Pričakovati je bilo, da bodo pri ekipi UAE Emirates varčevali z močmi Tadeja Pogačarja: dirkal je 62 dni in nabral 9633 kilometrov. Remco Evenepoel (Deceuninck-Quickstep), lani še mladinec, je prevozil še 1000 tekmovalnih kilometrov manj.

Med kolesarji v slovenskih ekipah je največ dirkal Gašper Katrašnik (Adria Mobil), s 55 štarti je nabral 8297 kilometrov. Le dobrih 30 kilometrov manj je dirkal Tilen Finkšt (Ljubljana-Gusto-Santic), ki pa je štartal kar 62-krat.