Vroč finale Slovenske Zwift lige
Prva izdaja Slovenske Zwift lige se je zaključila s finalno prireditvijo pri VS Bike. V živo smo gledali prvo tovrstno slovensko e-dirko, ki so jo pripravili po vzoru dogodkov Wahoo-Zwift Crank it Up! Ugotovitve so šokantne: zabavna je tudi ta kolesarska disciplina.Uroš Podlogar
Sredi oktobra je kot strela z jasnega udarila novica, da bodo lahko letos ljubitelji zviftanja dirkali v Slovenski VS Bike Zwift ligi. Sredi decembra pa so organizatorji napovedali finale, ki so ga pripravili v soboto, 4. januarja.
Spopad smetane slovenskega zviftanja
Slovenska Zwift liga se je začela v začetku novembra in se po devetih tednih zaključila konec decembra. Vsak teden sta bili dve tekmi, v skupni seštevek je štela po ena. Kolesarji so dirkali v štirih kategorije, ki so bile določene z močjo na kilogram telesne mase pri FTP. Kolesarji najmočnejših kategorij A in B so v devetih tednih na različnih tipih prog, med njimi pa je bil tudi kronometer prevozili skoraj 361 tekmovalnih kilometrov, v kategorijah C in D pa dobrih 245 kilometrov.
V finalu se je z ramo ob rami na popolnih Wahoojevih sestavih pomerilo po pet najboljših iz kategorij A, B in C ter še pet iz dodatne kategorije C UPG. Dirko so pripravili v kolesarskem butiku VS Bike, ki je prevzel sponzorstvo Slovenske Zwift lige in vsak teden podelil bike-fitting, ki ga izvaja Sašo Rupni ter možnost brezplačnega preizkusa celotnega sestava Wahoo. Na zaključni prireditvi pa so med tekmovalci izžrebali tudi dobitnika senzorja srčnega utripa Wahoo Tickr in števca z navigacijo Wahoo Elemnt Roam.
Wahoojevi Kickrji so brneli od jutra do poznega večera.
Kava, pivo, burger in Zwift
Udeležence so pred dirkanjem stehtali, potem pa so se pomerili na treh dirkah. Organizator je format treh preizkušenj sestavil tako, da so se imeli priložnost izkazati specialisti za kronometer, sprint in vožnjo navkreber. Vsi so s svojimi kolesi nastopili na popolnih Wahoojevih sestavih s trenažerjem Kickr, simulatorjem naklona Kickr Climb in ventilatorjem Headwind ter vsak s svojim velikim zaslonom pred seboj, preko katerih smo potek dirke spremljali tudi gledalci.
Kickr Climb s simulacijo naklona še izboljša izkušnjo virtualnega kolesarjenja.
Začelo se je z vožnjo na čas – šibkejši kategoriji sta dirkali na šest kilometrov, močnejši na osem kilometrov dolgi progi –, nadaljevalo na slabih šest kilometrov dolgem kriteriju s tremi sprinti in končalo s trikilometrskim vzponom.
Gledalci so se začeli zbirati že dopoldne.
Butik VS Bike je bil poln cel dan, gostitelj je poskrbel tudi za kavo, hamburgerje in pijačo pa seveda tudi za razstavo koles Factor. Morda nekateri menijo, da je e-dirkanje dolgočasno, a vzdušje je precej spominjalo na tekme v dvoranskih športih, na tekmah najmočnejše kategorije pa se je že zdelo, da je prostor premajhen. Na koncu je bilo res vroče, drugače niti ne more biti, če dirkajo Igor Kopše, Tadej Sedar, Dean Bratuš, Robi Marič in Goran Slavec, kolesarji, ki pri FTP obračajo več kot 4 vate na kilogram telesne mase.
Kolesarski butik VS Bike je poln predmetov poželenja.
Dogodek v živo s prenosom v živo
O zahtevnosti projekta Slovenska VS Bike Zwift liga je Igor Kopše, ob Alešu Sušniku in Urošu Huzjaku organizator dogodka, spregovoril tudi v prihajajočem podkastu Kofirajd. Izpostavil je zanimanje za dirkanje preko Zwifta: »V treh dneh, torej v torek, sredo in četrtek, se v 72 urah zvrsti okoli 650 do 700 dogodkov.«
Igor Kopše, pobudnik lige, je imel obilico dela cel vikend, na koncu pa je v tekmi kategorije A pokazal, kdo je v Sloveniji šef zviftanja.
Zahtevna je bila tudi organizacija dogodka, ki zahteva hitro internetno povezavo in ogromno računalniškega znanja, verjetno pa tudi nekaj sreče. Že pogled na kablovje je povedal vse o tem kako težko je sinhronizirano vzpostaviti dirko in obenem še prenos v živo. Toliko kablov nisem videl na kupu že odkar sem nazadnje zlezel pod svojo pisalno mizo.
Gneča je dober pokazatelj, da ljubitelje kolesarstva zanimajo tudi virtualna tekmovanja.
A celoten dogodek je minil brez tehničnega incidenta, izvzemši tistega, ki ga je povzročil avtor tega zapisa, ko je ponesreči iztaknil kabel kamere za prenos tekme. V živo so namreč dogodek z dvema kamerama in komentarjem Uroša Huzjaka predvajali na Youtubu. Rezultate in povezave do posnetkov najdete tukaj.
Aleš Sušnik, soorganizator Slovenske VS Bike Zwift lige, je zmagal v kategoriji B.
Zwift, zbudi se!
Prihodnost Slovenske lige je še pod vprašajem, saj ni odvisna le od organizatorjev, ampak predvsem od Zwifta. Za nov dogodek je zelo težko najti prosto mesto v terminu, zanimivem za slovenski časovni pas, a če bo šlo vse po sreči, se bo nova 9-tedenska serija z dirkami na novih progah in morda tudi z novimi izzivi začela sredi januarja in končala sredi marca.
Virtualno kolesarsko okolje je odlično za motivacijo, a športniki dajo še več od sebe, ko imajo tekmece ob rami.
Samo od sebe pa se zastavlja vprašanje, ali je e-šport zares šport prihodnosti. Morda. Kolesarstvo kot gladiatorstvo, pri katerem športniki tvegajo dejanski padec, verjetno ne bo nikoli zamrlo, ampak, če ljudje v živo in po televiziji spremljajo biljard, bodo tudi virtualno kolesarstvo. Dogodki v živo znajo biti v dobri družbi prijetna veselica, osebno pa menim, da bo moral Zwift za privlačnost samega zviftanja postoriti še marsikaj za to, da bo aplikacija videti, kot da so jo razvili v 21. stoletju.
Komentarji
Za komentiranje se prijavi
Nov uporabnik?Ustvari račun.