Spet o ketonih. Na radarju Jumbo-Visma
Predsednik Nizozemske protidopinške agencije pravi, da so ketoni v »sivem območju«. Ker jih uporablja Jumbo-Visma, se »počuti nelagodno«.Jumbo-Visma
Nizozemski časnik De Limburger je objavil, Cyclingnews pa povzel članek z naslovom »So ketoni v sivi coni ali ni tako hudo?« Pod drobnogled je ketone vzela tudi nizozemska protidopinška agencija pod vodstvom Hermana Rama, a očitno niso prišli dlje od ugotovitve, da sodijo v sivo cono. Zdaj se lahko cel svet sprašuje, kaj pomeni, če se predsednik protidopinške organizacije počuti nelagodno.
Dve nizozemski ekipi, dve različni stališči. In ena protidopinška agencija.
Prehranski dodatek je na tržišču že več let in že leta 2018 naj bi jih med Dirko po Franciji jemalo šest ekip. A kolesarsko javnost so ketoni razburkali šele lani, ko so uspehe Jumbo-Visme in Deceuninck-Quick Stepa nekateri povezovali z učinki tega napitka. Gre za sintetično pridobljene ketone, ki so sicer naravni proizvod jeter v razmerah, ko zmanjka glikogenskih zalog. Z dodatkom ketonov naj bi tako povečali energijske zaloge, izboljšala pa naj bi se tudi regeneracija. A znanstveniki si glede tega niso edini.
Lani jih je uporabljal tudi Lotto-Soudal in nekateri so namigovali, da si s ketoni pomaga tudi Ineos, a so to odgovorni v ekipi že večkrat zanikali. Odgovorne na nizozemski protidopinški agenciji skrbi, da so škodljivi. »Ketoni so dovoljen prehranski dodatek, a je premalo znano o možnih posledicah za zdravje. Zaradi tega so v sivem območju. Niso na seznamu prepovedanih sredstev, ampak če nas o njih sprašujejo športniki, jim uporabo odsvetujemo.« Za vzgled je dal drugo nizozemsko ekipo WorldTeam: »Zaradi tega jih ne uporablja ekipa Sunweb. Počutim se nelagodno, ker jih uporablja Jumbo-Visma.«
Ekipni zdravnik Anko Boelens je za Canadian Cycling Magazine lani izjavil: »Glede učinkovitosti ketonov je veliko dvomov. Obstajajo tudi študije, ki kažejo negativne učinke na športni nastop in da so učinkoviti kvečjemu za izboljšano regeneracijo. Želimo biti prepričani, da našim kolesarjem ne bodo škodili.«
Čudodelni napoj? Niti ne.
Nutricionist Jumbo-Visme Asker Jeukendrup je za De Limburger dieto s ketonskim napitkom zagovarjal: »Točno zato, ker so ketoni naravni, ne pričakujemo nikakršnih dolgoročno škodljivih učinkov. Razumem, da Ram to izjavi zaradi njegovega položaja [predsednika protidopinške agencije], ampak če razumete kako ketoni delujejo, so skrbi nepotrebne.«
Pri Jumbo-Vismi delajo tisto, česar očitno ni opravila nizozemska protidopinška agencija. »Ker je na voljo malo raziskav, jih [ketone] testiramo sami. Torej naredimo našo lastno raziskavo. Ker jih uporabljamo v glavnem med tekmovanji, igrajo vlogo vse vrste spremenljivk. Zaradi tega mislim, da bo trajalo leta, preden bomo vedeli dovolj o tem, kako delujejo,« je razložil Jeukendrup in dodal, da ketoni še zdaleč niso čudodelni napoj: »Vsekakor niso panaceja, kot jih marsikdo vidi.«
Drage drobne izboljšave
Po drugi strani so nekateri že ugotavljali, da so učinki ketonov skoraj neopazni. Kot je potrdil Luka Mezgec v intervjuju za Rundo, so jih pred leti preizkušali v ekipi Mitchelton-Scott, a se zanje slednjič niso odločili: »Dve, tri leta nazaj, ko so jih testirali v klubu, so menili, da ne funkcionirajo, zato jih niso kupili. Seveda, verjetno si želijo velik učinek glede na ceno, da torej pozitivno deluje na devetih od desetih kolesarjev.«
Ketoni niso poceni. Če razmišljate o uporabi, je denar bolje vložiti v druge drobne izboljšave, na primer lažje ali bolj aerodinamične komponente. Morda je to tudi bolj zdravo. Tudi raziskave ekipe Jumbo-Visma namreč ne povedo ničesar o dolgoročnih učinkih uživanja ketonov.
Komentarji
Za komentiranje se prijavi
Nov uporabnik?Ustvari račun.