Osredotočimo se na hranila
Vzdržljivostni športniki od telesa zahtevajo več. Bolj kot je vadba intenzivna, večje so potrebe po hranilih. Med aktivnostjo z znojenjem izgubimo precej mineralov, kot so magnezij, kalij in natrij, zato jih moramo vestno nadomeščati.Pixabay
100 kcal sladkorja ali 100 kcal jabolka? Oboje vsebuje enako količino kalorij. Toda iz sladkorja pridobimo le energijo iz ogljikovih hidratov, jabolko pa nudi še druga hranila – od vitaminov, mineralov in vlaknin do antioksidantov. Pravimo, da ima jabolko večjo hranilno gostoto, medtem ko sladkor pa večjo energijsko gostoto.
Več vode, manj energije
Energijska gostota je količina energije (ali kalorij) na gram živila. Živila z nižjo energijsko gostoto imajo manj kalorij na gram živila. To pomeni, da lahko pojemo več živila z nizko energijsko gostoto, a pridobimo manj energije v primerjavi z enako količino živila, ki ima višjo energijsko gostoto.
Živila z nizko energijsko gostoto običajno vsebujejo večjo količino vode. To so riž, stročnice in žita, ki vsrkajo veliko količino vode med kuhanjem, in živila, ki naravno vsebujejo veliko vode, kot sta sadje in zelenjava. Energijsko gostoto znižujejo tudi vlaknine v živilih, kot so neolupljen krompir, polnozrnata žita, stročnice …
Na drugi strani živila z visoko energijsko gostoto ponavadi vključujejo več maščob in dodanih sladkorjev. Piškoti, pecivo, čips, čokolada, maslo, tudi energijski geli in ploščice so energijsko gosta živila.
Amund Grøndahl Jansen je Primožu Rogliču na Touru privoščil energijsko bogato malico. A.S.O./Alex Broadway
Energijsko gostoto lahko izračunamo sami, če poznamo maso in kalorično vrednost živila. Celostno vsebnost kalorij oz. kilokalorij živila delimo z njegovo maso:
Energijska gostota = vsebnost kalorij oz. kilokalorij (kJ oz. kcal) / masa živila (g)
Energijsko gosta hrana je koristna med športom, sicer ne
Za lažjo predstavo vzemimo dve sladici, ki vsebujeta enako količino energije (140 kcal). Razlikujeta se po masi; prva tehta 300 g, druga pa 140 g.
-
Malica z mešanico gozdnih sadežev, posnetega jogurta in polnozrnatih kosmičev: 215 kcal/300 g = 0,7
-
Malica s smetanovo kremo in nekaj jagodami = 215 kcal/140 g= 1,5
Čeprav sladici vsebujeta podobno količino kalorij, ima prva veliko manjšo energijsko gostoto kot druga, zato je porcija dvakrat večja od druge sladice.
Glede na vrednosti energijske gostote živila razdelimo v štiri skupine:
1. Živila z zelo nizko energijsko gostoto: manj kot 0,6 kcal/g
2. Živila z nizko energijsko gostoto: 0,6 do 1,5 kcal/g
3. Živila s srednjo energijsko gostoto: 1,5 do 4 kcal/g
4. Živila z zelo visoko energijsko gostoto: nad 4 kcal/g
Jasno je, da naj no na jedilniku čim več živil z zelo nizko ali nizko energijsko gostoto ter v zmernih količinah tudi živil s srednjo energijsko gostoto. Nesrečna živila z zelo visoko energijsko gostoto pa naj bodo zastopana manj pogosto oziroma v majhnih količinah.
Nizka energijska gostota |
Srednja energijska gostota |
Visoka energijska gostota |
Sadje Zelenjava Kuhane žitarice Kuhne stročnuce Kuhane testenine Juhe in enoločnince brez maščob Beljak |
Pusto meso in ribe Mlečni izdelki kot so grški jogurt in skyr, pusta skuta, posneto mleko,... Losos Jajca Kruh Sladoled |
Peciva, slaščice, čokolada, čips ... Maslo, mastni siri, smetana, ... Ocvrte jedi ... Energijski geli in ploščice Pijače z dodanimi sladkorji, alkohol Majoneza in mastne omake Oreščki, semena in olja |
Ljudje z zdravo telesno maso uživajo manj energijsko gostih živil.
Energijsko bogata hrana ni nujno hranilna
Hranilna gostota pove, koliko določenega hranila vsebuje živilo na enoto energije. Zanimajo nas količine hranil (ogljikovi hidrati, beljakovine, maščobe, vitamini, minerali, …) in energijska enota (megajouli oziroma kilokarije). Hranilno gosta hrana vsebuje pomembne količine vitaminov, mineralov in ostalih biološko pomembnih snovi glede na relativno majhno količino energije. Teh živil naj bi uživali veliko, čim več!
Hranilna gostota = vsebnost hranila / enoto kalorije
Hranilno gosta živila |
Hranilno redka živila |
Losos Sadje in zelenjava Stročnice Polnozrnata žita Jajce |
Predelani mesni izdelki Razne mastne in sladke omake Pijače z dodanimi sladkorji Alkohol Maslo Večina pregrešnih živil (pekovski izdelki, čips, tortice...) |
S pojmom »prazne kalorije« običajno označujemo hrano, ki prispeva le energijo in malo drugih hranil, potrebnih za naše telo.
Vsak dan pet različnih barv sadja in zelenjave
Bolj kot na vnos kalorij se je smiselno osredotočiti na zadosten vnos hranil. V času telesne aktivnosti poskrbimo na zadosten vnos energije. Če nas čaka zahteven kolesarski podvig, se seveda ne bomo obremenjevali s tem, da bomo zadostili dnevnim potrebam po hranilih. V teh primerih v usta dajmo to, kar bo nas najhitreje in s čimmanj napora pripeljalo na cilj. V preostanku dneva in v dnevih ko je na sporedu počitek pa le oskrbimo telo s potrebnimi hranili. Izbirajmo živila z nižjo energijsko in višjo hranilno gostoto. Ker živila vsebujejo različne količine in razmerja hranil, poskrbimo za pestrost in raznovrstnost krožnika.
Za začetek je dober izziv, da vsak dan zaužijemo vsaj pet različnih barv sadja in zelenjave. Z zdravo in uravnoteženo prehrano tako prejmemo vse potrebne snovi in se uspešno izognemo prehranskim dopolnilom.
Komentarji
Spet super članek na temo prehrane. Pohvala!
Za komentiranje se prijavi
Nov uporabnik?Ustvari račun.